Logo testly, aplikacji do rozwiązywania egzaminów zawodowych Testly
Zdaj egzamin!
Polub nas na Facebook!
  • 2796

    użytkowników

  • 1,690,107

    rozwiązanych zadań

  • 29,928

    rozwiązanych egzaminów

Egzaminy Siedem wskazówek dotyczących procesu  nauki.

Dla każdego, kto chce szybko i w miarę bezboleśnie przebrnąć przez proces nauki do egzaminu zawodowego- czyli siedem wskazówek dotyczących procesu  nauki,  źródeł i materiałów pomocniczych (ale i obowiązkowych), oraz kilka drobnych wskazówek ułatwiających przyswajanie wiedzy.  Testly.pl jest między innymi jednym z narzędzi, które pomoże Ci usystematyzować wiedzę teoretyczną, która wykładana jest na zajęciach z przedmiotów takich jak: higienistka stomatologiczna, asystentka stomatologiczna, technik dentystyczny, ortoptysta, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych czy opiekunka dziecięca, i inne.

Na pewno znasz to uczucie kiedy przed oczami jawi się widmo zbliżającego się egzaminu zawodowego. 

Egzamin składa się zarówno z części pisemnej  postaci testu z zamkniętymi pytaniami gdzie tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, oraz z praktycznego który będzie oceniany przez komisję, i który musi przebiegać według pewnych wytycznych znajdujących się w kluczu egzaminatora.  Prawdopodobnie dla większości z nas będzie to okres wytężonego wysiłku zarówno umysłowego jak i fizycznego. Aby nie zwariować w tym całym galimatiasie, podpowiemy kilka zdroworozsądkowych i sprawdzonych metod na przygotowanie do egzaminu. 

Po pierwsze: grunt to nastawienie - pamiętaj, że pozytywne myślenie to niemal połowa sukcesu.

Człowiek, który myśli pozytywnie (ale nie buja w obłokach i jest lekkoduchem liczącym na łut szczęścia przy praktycznie zerowej wiedzy), ma zdecydowanie więcej zacięcia i chęci do nauki, a przynajmniej do powtórki najistotniejszych pojęć. Wie dobrze, że nawet jeżeli noga mu się powinie to egzamin zawodowy zawsze można powtórzyć - pamiętaj, to nie jest koniec świata!

Przede wszystkim rozplanuj i rozpisz sobie, krok po kroku materiały do nauki lub do powtórzenia do egzaminu państwowego. Zwróć uwagę też na to, że gdy wstajesz w super pozytywnym humorze danego dnia, to automatycznie większość czynności i zadań przed jakimi musimy stanąć idzie nam zupełnie inaczej. Może warto to wykorzystać, i właśnie w takim nastroju siąść do nauki? Zobaczysz, że jest to rewelacyjna metoda, i nauka niemal sama wchodzi nam do głowy.

Skup się na najważniejszych kluczowych zagadnieniach i pojęciach. Jeżeli jeden rozdział ma przykładowo 60 stron, to cóż… przeczytaj całość, ale staraj się czytać ze zrozumieniem, najlepiej na głos, i za każdym razem gdy masz wątpliwości to powtarzaj najważniejsze rzeczy, tłumacz je, próbuj je omawiać, opisać, scharakteryzować. Zobaczysz, że ten sposób ,,opowiadania” sobie tego co właśnie przeczytaliśmy, zdecydowanie na dłużej zostaje nam w pamięci i tym samym lepiej przygotowuje nas do egzaminu państwowego.

Podziel rozdziały na sekcje, i staraj się wracać każdego dnia do poprzednich zagadnień, sprzed dnia, dwóch, czy trzech wstecz które już znasz ale powtarzając je raz jeszcze - ponownie utrwalasz sobie wiedzę.

Po drugie: kolory. Mózg uwielbia kolory.

Dużo osób lubi kolorowe markery, żelowe długopisy, kolorowe karteczki na których zapisujesz nazwy, zdania, formułki albo robisz śmieszne ilustracje, które tylko Tobie kojarzą się z danym zagadnieniem, i wystarczy że zobaczysz coś zabawnego, a już będziesz wiedzieć że pod tym kryje się coś zupełnie innego i bardziej złożonego. Są też zwolennicy tzw. map myśli, które rozkładają na czynniki pierwsze pewne pojęcia - diagramy myśli, które prowadzą przez pewien proces i próbuje zwizualizować tudzież uporządkować podczas nauki naszą wiedzę dzięki wizualizacji za pomocą łączenia skojarzeń/myśli. 

Po trzecie: nie wierz we wspomagacze!

Słodkie napoje gazowane z kofeiną, hektolitrów kawy ( chociaż jedna czy dwie małe czarne z dobrej kawy, czemu nie? Koncentracja na kilka godzin gwarantowana. Podobnie jak i bezsenność w nocy ) Nie będę oczywiście wspominać o wszelkiego rodzaju innych absolutnie niekorzystnych dla zdrowia i naszego umysłu wspomagaczach.

Pamiętaj, że lepiej codziennie usiąść nawet na 15-20 minut krótkiego powtórzenia, przewertowania, niż jednorazowo siedzieć przez 10 godzin w książkach i stosie notatek, pijąc wiadra kawy tudzież innych płynów, licząc na to, że to jest lekarstwo na dobre zdanie egzaminu państwowego. Nie jest, uwierz. Zamiast wspomagaczy po godzinie nauki rób sobie 15-20 minut przerwy.

Zjedz talerz owoców, nawodnij się, zjedz dobry pożywny obiad, ewentualnie zastosuj suplement posiadający naturalne wyciągi min. z miłorzębu japońskiego, który wpływa na lepsze ukrwienie mózgu czy lecytyny. Stosuj antyoksydanty, które wymiatają wolne rodniki z organizmu, czyli niepotrzebne ,,śmieci”, które nie są w żadnym przypadku ani dobre, ani potrzebne.

No i najważniejsze - sen i ruch. Codzienne 8 godzin snu, oraz ćwiczenia fizyczne kilka razy w tygodniu są nie tylko przepisem na lepiej i sprawniej funkcjonujący umysł ale i ciało. Po maratonie nauki aż prosi się aby przejść się na dłuższy spacer, czy jogging. A jak wiadomo - w zdrowym ciele zdrowy duch. Brzmi jakby egzamin zawodowy był już w garści ? To nie wszystko, czytaj dalej!

Po czwarte: pamiętaj o celu!

Widzisz przed oczami zdany egzamin państwowy? Działaj! Zorientuj się jakie są zadania z lat poprzednich, co najczęściej się powtarza, jakie zdania lubią pojawiać się na egzaminach, co jest istotne, na czym można zyskać lub stracić punkty podczas egzaminu zawodowego.

Wizja otrzymywania upragnionego dyplomu, który ejest przepustka do kariery z danym zawodzie jest z całą pewnością uskrzydlające. Pamiętaj tylko, o tym aby obrać sobie ten ce l- a celem jest zdanie. Aby zdać natomiast, musisz wiedzieć co jest wymagane na egzaminach państwowych. Dlatego ćwicz, powtarzaj i męcz swoich nauczycieli przedmiotów, aby dokładnie przygotować Cię do egzaminu, tak, aby praktycznie nic Cię nie zaskoczyło.

Po piąte: do egzaminu zawodowego dużo z nas budzi się w zasadzie w ostatniej chwili.

Pamiętaj, że każdy z nas dysponuje takim samym czasem - doba nie jest ani dłuższa ani krótsza. To od Ciebie zależy ile czasu poświęcisz na naukę do egzaminu państwowego, jak rozłożysz sobie materiał i rozplanujesz czas. Pamiętaj, że nie samą nauką człowiek żyje, przyjemności i rozrywka są także istotne!

Nie pomijaj tego elementu, natomiast im szybciej uporasz się z obowiązkami zgodnie z zasadą - najpierw obowiązki - później przyjemności - tym szybciej będziesz mieć czas na hobby, relaks, czy to co po prostu lubisz najbardziej, Aby móc w pełni się tym cieszyć, staraj się unikać robienia rzeczy później - później możesz nie mieć czasu lub ilość materiału się niesamowicie nawarstwia wtedy mogą pojawić się problemy i panika…

Po szóste: nie panikuj!

No właśnie, nie ma nic gorszego jak panika i chaos, które do niczego nie prowadzą. Dzięki temu że mamy dostęp do internetu 24/7, masę książek i materiałów, które można pobierać nawet w formie pdf, masz możliwość korzystania z dobrodziejstw nauki. Mało tego, są całe platformy edukacyjne, kanały na social mediach, gdzie na filmikach możesz zobaczyć jak krok po kroku postępować podczas egzaminu zawodowego. Dzięki tak podanej wiedzy, oraz wiedząc już  jak postępować, możemy szybko przypomnieć sobie jak rozwiązać dane zadanie.

Po siódme: sięgaj do dobrych źródeł naukowych w internecie.

Czytaj opracowania naukowe napisane przez lekarzy czy specjalistów ze swojej dziedziny. Możesz skorzystać z wirtualnej biblioteki, chociaż prawdę powiedziawszy uważam że nic nie zastąpi książki w ręce. Możesz podkreślić, kolorować, zaznaczyć czy stworzyć jakąś małą grafikę obok formułki, która ułatwi CI naukę.

Staraj się uczyć z pozycji aktualnych, natomiast jednym z wymogów edukacyjnych przed przystąpieniem do egzaminu zawodowego jest przyswojenie wiedzy z książek w których wiedza dawno nie była aktualizowana, a technologie mocno poszły do przodu. Nie mniej jednak, taki jest wymóg i nie ma co z tym walczyć.

Całe szczęście jest też dużo literatury fachowej z aktualną wiedzą, badaniami i danymi. Sporządzaj w miarę możliwości jak najdokładniejsze notatki ze swojego przedmiotu. Korzystając z Testly.pl z pewnością przygotujesz się do egzaminu zawodowego z części teoretycznej. Przejrzysta, prosta i intuicyjna aplikacja, w której znajdziesz wszystkie zagadnienia z egzaminów, z lat  poprzednich daje Ci swobodę nauki.

Jadąc w tramwaju, leżąc na kanapie, czy po prostu mając chwilę, możesz korzystać z Testly.pl z każdego urządzenia mobilnego, gdzie tylko masz internet. Szybka powtórka, w postaci opcji losuj pytanie daje możliwość wyrywkowego zweryfikowania wiedzy. Wiemy nad czym popracować a co już umiesz :) Funkcja dodaj do ulubionych, także przypadnie do gustu osobom, które potrzebują mieć zachowane pytania, co do których nie czują pewności.

W historii zadań, znajdziesz wszystkie pytania przez Ciebie rozwiązanie - poprawne będą w kolorze zielonym, złe na czerwono. Testly.pl to narzędzie, gdzie w jednym miejscu znajdziesz wszystko czego potrzebujesz do teoretycznej powtórki przed egzaminem zawodowym.

Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki i życzyć Ci powodzenia przy zdawaniu egzaminu państwowego. Jeżeli masz jakieś pomysły, to podziel się z nami, jaki Ty masz sposób na naukę i przygotowanie przed egzaminem zawodowym. Powodzenia !